ARSO odgovarja: “Nadgradnja vodovodnega sistema B potrebuje presojo vplivov na okolje”
Po tem, ko je veliko prahu dvignila odločitev ARSA, da bo potrebno za nadgradnjo vodovodnega sistema B izvesti presojo vplivov na okolje, to bo namreč še zavleklo gradnjo, ta sedaj odgovarja, da je tovrstna presoja potrebna, saj je s tem dokumentom “mogoče izvajalca posega zavezati k izvedbi ukrepov za zmanjšanje vpliva posega na okolje.”
»Po ocenah strokovnjakov bo izdelava študije celoten projekt zamaknila za najmanj osem mesecev, glede na naravo gradenj pa lahko pričakujemo najmanj enoletni zamik izvedbe projekta. S tem je več tisoč ljudi obsojenih na dodatno čakanje, nekaterim od njih morajo pitno vodo dostavljati kar z gasilskimi cisternami. Gre za demografsko občutljivo območje in brez ustrezne preskrbe s pitno vodo se bo iz krajev izselilo še več, predvsem mladih in perspektivnih ljudi,” je dejal Jožef Horvat, pomurski poslanec. Že sicer pa so prejšnji ponedeljek predstavniki Občin, ki so vključene v sistem B, sklicali tiskovno konferenco, kjer so pojasnili, da se pričakovana nadgradnja pomurskega vodovoda, s katero bi priključili v omrežje še preostale kraje in gospodinjstva, gre predvsem za Goričko, ne bo pričela po načrtih. Razlog za to je sklep Agencije RS za okolje, ki je občinam v sistemu B, po enoletnem usklajevanju in dogovorih, naložil izdelavo presojo vplivov na okolje.
“Namen izvedbe predhodnega postopka je presoja, ali bo nameravani poseg imel pomembne vplive na okolje ali ne. ARSO je ugotovil, da bo nameravani poseg – Nadgradnja vodovodnega sistema B – imel pomembne vplive ter da je treba zanj izvesti presojo vplivov na okolje in pridobiti okoljevarstveno soglasje (OVS). Z OVS je mogoče izvajalca posega zavezati k izvedbi ukrepov za zmanjšanje vpliva posega na okolje,” so pojasnili na ARSO. ARSO je v predhodnem postopku od Zavoda Republike Slovenije za varstvo narave, Območne enote Maribor (ZRSVN), prejel mnenje glede nameravanega posega. ZRSVN je ugotovil, da se nameravani poseg nahaja v območju neposrednega vpliva naslednjih varovanih območij: območje neposrednega vpliva na Krajinski park Goričko, območje neposrednega vpliva na območja Natura 2000: Goričko in Mura, območjih naravnih vrednot: Zaton – mlaka, Ledava, Tišina – mlaka, Pertoča – mokrotni travniki, Curek in Ratkovski potok in ekološko pomembno območje Goričko. ZRSVN je ocenil tudi, da je za posege v vsa zavarovana območja potrebno izvesti presojo vplivov na okolje. Tudi nosilka posega, Občina Rogaševci, je sama priložila predhodno pridobljena mnenja in naravovarstvena soglasja ZRSVN.