Ali v Lendavi, pred prihajajočim slovenskim kulturnim praznikom, umira kultura?
Predsednike društev, včlanjene v Zvezo kulturnih društev (ZKD) Lendava, je predsednica ZKD Elvira Vaupotič Göncz včeraj obvestila o težavah omenjene pomembne kulturne institucije na našem območju. Težave so predvsem finančne narave, začele pa so z revizijo poslovanja, ki se je odvila lansko leto in sicer za leto 2022.
Spomnimo: Računsko sodišče je lansko leto revidiralo pravilnost dela poslovanja Občine Lendava za leto 2022. Cilj revizije je bil izrek mnenja o pravilnosti poslovanja Občine Lendava v letu 2022 v delu, ki se nanaša na pripravo proračuna in zaključnega računa proračuna občine ter izvrševanje proračuna občine, prodaje nepremičnega premoženja in oddaje prostorov v najem, javna naročila pri investicijskih odhodkih, tekoče transfere nepridobitnim organizacijam in ustanovam, zadolževanje ter druga področja poslovanja (nadzor nad poslovanjem krajevnih skupnosti, odhodki za povračilo stroškov za službena potovanja, uresničevanje posebnih pravic pripadnikov romske skupnosti ter najem in izvajanje storitev na objektih Stolp Vinarium in Zipline Vinarium).
Računsko sodišče je Občini Lendava izdalo negativno mnenje in ji podalo priporočila za izboljšanje poslovanja, ni pa zahtevalo predložitve odzivnega poročila, kar se ne zgodi pogosto, saj je občina med revizijskim postopkom, kjer je bilo mogoče, sprejela ustrezne popravljalne ukrepe za odpravo razkritih nepravilnosti oziroma ukrepe, ki bodo zmanjšali možnost nastajanja istovrstnih nepravilnosti v prihodnje. In en izmed takšnih popravljalnih ukrepov je bil tudi prekinitev financiranja Zveze kulturnih društev Lendava, saj po mnenju Računskega sodišča RS, Občina Lendava za takšno financiranje (gre za 40.000 evrov) ni imela podlage v javnofinančnih predpisih.
Sporočilo o težavah v Zvezi kulturnih društev pred osrednjim slovenskim kulturnim praznikom
“Že vrsto let je delovanje ZKD v levjem deležu z neposredno pogodbo financirala Občina Lendava, ki je zraven stroškov delovanja in obratovalnih stroškov (kljub temu, da so prostori od vsega začetka v lasti ZKD), pokrivala tudi stroške zaposlenih. Do sedaj smo vedno imeli vsaj enega redno zaposlenega, ali celo več, ter vsaj enega javnega delavca.
Lansko leto decembra nas je Občina Lendava obvestila, da so imeli revizijo računskega sodišča, ki je pokazala, da financiranje ZKD z neposredno pogodbo ni v skladu z zakonom. Posledično temu smo s prvim januarjem 2025 ostali brez vseh zaposlenih, brez javnega delavca in brez denarja za delovanje ter obratovanje naše zveze,” je uvodoma poudarila predsednica ZKD, Elvira Vaupotič Göncz.
Po zakonu sicer lahko Občina Lendava financira delovanje zveze, stroške obratovanja in tudi stroške zaposlenega na podlagi letnega razpisa, kakor to delajo tudi druge občine po Sloveniji, vendar žal to ni obvezujoče. “Trenutno še nimamo informacij, ali se bo Občina Lendava morebiti odločila za takšen način financiranja ZKD v letošnjem letu,” še zapiše predsednica Vaupotič Göncz.
Vse predsednike društev, ki so včlanjeni v ZKD, je predsednica obvestila, “da se po možnosti z vsemi svojimi programi in projekti, ki jih letos želite izvesti, prijavite na občinski razpis, ki bo objavljen v vašem kraju, ali pa na morebitne druge razpise, primerne za vaše društvo, da pridobite čim več sredstev za svoje delovanje. Mi vas bomo sicer še naprej obveščali o aktualnih dogodkih in poskušali z vami sodelovati na način, kot smo to počeli do sedaj, vendar zaenkrat žal brez finančne podpore.”
Kaj bo s prireditvami, dogodki, tekmovanji, zborniki, …?
“Kako bo z organizacijo naših velikih prireditev, kot so povorka na Lendavski trgatvi in slovenski etno večer, srečanje društev, izdaja zbornika Pobiralci rose, tekmovanje v deklamiranju, katerih organizator je od vsega začetka bil ZKD, še ne vemo. Na našem sedežu je registriranih tudi več društev, ki so do sedaj nemoteno in brezplačno delovala ter vadila v teh prostorih. V kolikor bomo ostali popolnoma brez sredstev za pokrivanje obratovalnih stroškov, bomo skupaj primorani poiskati rešitve, da bodo te skupine lahko še naprej tukaj nemoteno opravljale svoje poslanstvo,” zaključi predsednica Elvira Vaupotič Göncz.
Z novinarskim vprašanjem smo se obrnili tudi na Občino Lendava.
Zveza kulturnih društev
ZKD Lendava deluje v Lendavi že 49 let in združuje trenutno 61 društev iz območja UE Lendava, od tega kar 43 iz občine Lendava, 9 iz občine Črenšovci, 5 iz občine Turnišče, 2 iz občine Dobrovnik in po 1 iz občine Velika Polana in Kobilje.
Elvira Vaupotič Göncz