Ostalo

FOTO: Nove rekreacijske postojanke v šestih pomurskih občinah

Na Otoku ljubezni v Ižakovcih je danes potekala zaključna tiskovna konferenca projekta Prostori za močne skupnosti, s katero so projektni partnerji obeležili uspešen zaključek projekta, sofinanciranega iz Evropskega kmetijskega sklada za razvoj podeželja (EKSRP) prek pristopa LEADER/CLLD in LAS Pri dobrih ljudeh. Pred tiskovno konferenco je potekalo skupno kolesarjenje po mreži novih rekreacijskih postojank, ki je udeležence ob 7.00 popeljalo na pot po območjih vseh sodelujočih občin – na relaciji Beltinci – Renkovci – Dobrovnik – Kobilje – Odranci – Črenšovci – in se ob 12.00 zaključilo na Otoku ljubezni v Ižakovcih.




Projekt je naslovil pomanjkanje ustreznih prostorov za rekreacijo, druženje in promocijo zdravega načina življenja. Raziskava NIJZ 2024 o zdravju v občinah je pokazala, da je bila v šestih občinah, ki jih projekt zajema, povprečna bolniška odsotnost delovno aktivnega prebivalstva 27,3 dni (slovensko povprečje 21,7 dni), stopnja bolnišničnih obravnav zaradi srčne kapi 3,6 (slovensko povprečje 2,0), delež oseb z zdravili za povišan krvni tlak pa je bil v vseh občinah nad državnim povprečjem. Odgovor projekta na te izzive je vzpostavitev mreže rekreacijskih postojank, ki spodbujajo aktiven življenjski slog, druženje in medgeneracijsko sodelovanje.

V okviru projekta so štiri občine, javni zavod, društvo in podjetje vzpostavili mrežo 11 rekreacijskih postojank na območju LAS Pri dobrih ljudeh. Poleg investicij v opremo je projekt povezal prebivalce tudi z bogatim programom mehkih vsebin:

  • 11 vzpostavljenih rekreacijskih postojank z opremo – sedem pametnih solarnih klopi, igrala, panoramske table in atraktivni elementi (maketa osončja);
  • 6 skupnostnih delovnih akcij (60 udeležencev), v okviru katerih so prostovoljci uredili površine postojank, zelenice in zasaditve;
  • 7 skupnostnih dogodkov – športnih, družabnih in izobraževalnih (200 udeležencev), ki so krepili medgeneracijsko sodelovanje;
  • skupno kolesarjenje po mreži rekreacijskih postojank kot zaključni dogodek projekta.

Projekt je izboljšal dostopnost javnih in večnamenskih površin, spodbudil aktiven življenjski slog, okrepil socialno vključenost ranljivih skupin ter prispeval k okoljski trajnosti, trajnostni mobilnosti in večji turistični privlačnosti območja. S tem projekt neposredno prispeva k cilju Strategije lokalnega razvoja – izboljšanju življenjskih razmer prebivalcev – ter h kazalniku R.41 (boljši dostop do storitev in infrastrukture).

Marko Virag, župan Občine Beltinci, je ob zaključku poudaril: “Prav takšni, na prvi pogled majhni projekti so tisti, ki naše občine in ljudi resnično povezujejo. Danes smo s kolesi prevozili območja vseh partnerjev in na vsaki postojanki videli, da za temi pridobitvami stojijo ljudje: prostovoljci, društva, sosednje občine. Projekt prinaša otipljive investicije, ki bodo prebivalcem služile še vrsto let, hkrati pa gradi nekaj, česar se ne da kupiti: skupnost, ki skrbi zase in za svoje zdravje. Zahvaljujem se vsem partnerjem, LAS Pri dobrih ljudeh in vsem, ki so pri projektu sodelovali.”

  • Projektni partnerji: Občina Odranci, Občina Kobilje, Občina Črenšovci, Zavod za okolje in turizem Dobrovnik, Nogometno društvo Beltinci, Paradajz d.o.o.
  • Skupni stroški projekta z DDV: 123.478,53 EUR
  • Znesek sofinanciranja (pogodbena vrednost): 93.227,71 EUR
  • Trajanje projekta: 1.10.2025 – 31.8.2026