Projekt ureditve novega vaškega središča Hotize v polnem teku
Na Hotizi poteka obsežen razvojni projekt, ki bo začrtal prihodnjo podobo kraja. V sodelovanju med Občino Lendava in Fakulteto za gradbeništvo, prometno inženirstvo in arhitekturo Univerze v Mariboru nastajajo idejne zasnove novega vaškega središča, v okviru katerih se načrtujejo nov vrtec, večnamenski vaški oziroma zadružni dom ter nova stanovanjska gradnja.
Projekt “Hotiza Center” se je začel konec maja in predstavlja pomemben korak pri načrtovanju dolgoročnega razvoja kraja. Občina Lendava je za izvedbo projekta zagotovila sredstva, pri pripravi strokovnih podlag pa sodelujejo študenti Univerze v Mariboru pod mentorstvom strokovnjakov s področja arhitekture, gradbeništva in prometnega inženirstva.
Študenti pripravljajo celovito vizijo razvoja
Župan Občine Lendava Janez Magyar je 25. maja obiskal študente, vključene v projekt, ter se seznanil z njihovim delom in prvimi usmeritvami razvoja območja. V projektu sodeluje 12 študentov študijskega programa gradbeništvo pod vodstvom prof. dr. Andreja Tibauta, doc. Tomaža Ebenšpangerja in viš. pred. mag. Bena Mesarca.
Njihova naloga je pripraviti celovite rešitve za razvoj Hotize na področju arhitekture, prometa ter gradbene in prometne informatike. Pri delu sodelujejo Ajna Arnautović, Maj Bezjak, Isabel Flegar, Artem Galkevych, Ian Iasinskii, Teja Kojc, Žiga Tomaž Krajnc, Gašper Rudolf, Jure Serec, Naja Tošović, Lara Varga in Karolina Vilčková.

Prvi predlogi že pripravljeni
Že 28. maja so študenti obstoječe stanje območja nadgradili s prvim delovnim predlogom novega vaškega središča. Ta vključuje umestitev novega vrtca, vaškega oziroma zadružnega doma ter enostanovanjskih hiš.
V zadnjih tednih je projektna skupina nadaljevala z izdelavo idejnih zasnov, ki bodo predstavljale podlago za prihodnje odločitve o razvoju kraja. Poleg arhitekturnih rešitev so študenti izdelali tudi prve prometne analize in nadgradili digitalne BIM-modele obstoječega stanja.
Pod drobnogledom tudi prometna ureditev
Pomemben del projekta predstavlja analiza prometnih razmer na Hotizi. Študenti so na terenu izvedli štetje prometa, meritve hitrosti na regionalni cesti R2 z laserskim merilnikom hitrosti ter izmere značilnih prečnih profilov prometnic.
Prav tako so pripravili varnostno analizo cestnega omrežja, evidentirali morebitne črne točke ter pregledali pomanjkljivosti prometne infrastrukture za pešce, kolesarje, uporabnike javnega potniškega prometa in motorni promet.
Zaključek projekta v okviru Ribiških dni
Del rezultatov projekta so domačini že lahko spoznali na vmesni predstavitvi na Hotizi, kjer so bili predstavljeni prvi koncepti in ideje za prihodnji razvoj kraja.
Projekt bo potekal v dveh fazah. Prvi del je predviden do začetka junija, drugi pa do 20. julija 2026, ko bo v okviru tradicionalnih Ribiških dni potekala zaključna predstavitev rezultatov.
Takrat bodo javnosti predstavljene končne rešitve in možnosti razvoja novega vaškega središča, ki bi lahko v prihodnjih letih pomembno prispevalo k izboljšanju bivalnega okolja, prometne varnosti in kakovosti življenja na Hotizi.



