22. marec – Svetovni dan voda
Letošnja nosilna tema Svetovnega dneva voda, ki ga obeležujemo 22. marca, je namenjena ozaveščanju o podzemnih vodah, ki so nevidne, vendar je njihov vpliv viden povsod. Je skrit zaklad, ki bogati naša življenja. V najbolj sušnih delih sveta pa je morda edina voda, ki jo imajo ljudje na razpolago.
Skoraj vsa tekoča sladka voda na svetu je podzemna voda, ki podpira oskrbo s pitno vodo, sanitarne sisteme, kmetijstvo, industrijo in ekosisteme. Na številnih mestih ljudje čezmerno uporabljajo in onesnažujejo podtalnico. Drugje pa preprosto ne vemo, koliko vode je na razpolago. Ob tem ima podzemna voda ključno vlogo pri prilagajanju na podnebne spremembe. Zato moramo sodelovati pri trajnostnem upravljanju tega dragocenega vira.
Vidni vplivi podzemne vode – Nevidna sestavina v hrani
Rast prebivalstva, hitra urbanizacija in gospodarski razvoj so le nekateri od dejavnikov, ki povzročajo večje povpraševanje po vodi, energiji in hrani. Svetovno prebivalstvo bo po pričakovanjih do leta 2050 doseglo 9 milijard, proizvodnja hrane pa se bo morala povečati za 60 odstotkov. Ob tem pa približno 40 odstotkov vse vode, ki se uporablja za namakanje, prihaja iz vodonosnikov. Predvsem v državah s pomanjkanjem vode je treba zagotoviti poceni energijo za črpanje podzemne vode za namakanje. Uporaba gnojil in pesticidov v kmetijstvu resno ogroža kakovost podzemne vode; nitrati so na primer najpogostejše onesnaževalo podzemnih vodnih virov po vsem svetu. Da bi se izognili težavam, ki jih povzroča izčrpavanje podtalnice, so potrebne usklajene politike.
Vir brez meja
Večina velikih vodonosnikov na svetu prečka mednarodne meje. Po vsem svetu je približno 468 čezmejnih vodonosnikov, zato si velika večina držav deli podzemne vode. Na svetovni ravni je od osmih največjih vodonosnikov šest čezmejnih. Nekateri od teh vodonosnikov so neobnovljivi, na primer nubijski in severozahodni saharski vodonosni sistem. Trenutno le peščico čezmejnih vodonosnikov ureja sporazum o sodelovanju med državami članicami EU.
Zaradi vse večje rabe virov podzemne vode po vsem svetu je potreba po močnejšem posebnem sodelovanju na področju čezmejnih podzemnih voda vse večja.
Skrb za čisto pitno vodo
Slovenija je razmeroma bogata z vodnimi viri in se po količini uvršča med z vodo razmeroma bogate držav. Slovensko ozemlje pripada z 81 % vodozbirnemu območju Črnega morja in z 19 % vodozbirnemu območju Jadranskega morja. V katastru voda je zabeleženih 7000 izvirov. V alpskem svetu jih je dovolj, na krasu pa je le nekaj izdatnejših izvirov. Za oskrbo s pitno vodo se uporabljajo predvsem podzemne vode, pri čemer je precejšnja poraba vode iz izvirov.