Ostalo

Tudi ob koncu leta odlično sodelovanje pomurskih in madžarskih vitezov vina, častni vitez postal Dobrovničan

Tudi v teh mrzlih predprazničnih dnevih se nadaljuje odlično sodelovanje slovenskih in madžarskih vinskih vitezov, ki so že vrsto let povezani pri promociji vin na obeh straneh državne meje. Tudi pod aktualnim vodstvom (konzul: Zlatko Borak in tajnica Simona Potočnik), je pri sodelovanju izven državnih meja, aktivno Pomursko omizje Združenja slovenskega reda vitezov vina (ZSRVV).




Tokrat so pomurski vinski vitezi, na čelu s konzulom Borakom in njegovim predhodnikom Štefanom Pavlinjekom, ki je sedaj ambasador ZSRVV, sodelovali na tradicionalni letni svečanosti vitezov iz madžarskega viteškega reda Dabibere, v Kesteyu na Balatonu. Poleg srečanja, izmenjave izkušenj povezanih z vini letnika 2023, ki je letos zaradi slabih vremenskih pogojev nekoliko zdesetkano in predvsem promocije slovenskih vin, je v ospredju bil sprejem novih članov viteškega reda.

Tako je slovenski vitez Bojan Horvat, ki je mimogrede tudi predsednik Društva vinogradnikov Dobrovnik, bil sprejet za častnega viteza, madžarskega viteškega reda Dabibere, kar je sicer izjemna čast. Že pred njim je ta čast doletela Zlatka Borka, Ludvika Cuka in Štefana Pavlinjeka. Po drugi strani pa so tudi trije madžarski vitezi častni člani pomurskega omizja ZSRVV. Na svečanosti, po Horvatovem “kronanju,” je novi častni član na druženju odprl Zlato radgonsko penino – velikanko, s katero je večina prisotnih nazdravila še nadaljnjem sodelovanju in promocij vin na obeh straneh državne meje.

“Članice in člani pomurskega viteškega omizja, podobno kot vseh omizij, ki smo v Slovenskem viteškem redu, med drugimi, imamo tudi nalogo promocije vin, njenega kulturnega pitja, izbire pravega vina k posameznim jedem, pomagamo pri izobraževanju vinarjev in vinogradnikov ipd. In v ta namen se, poleg predstavitve oz. promocije, pojavljamo tudi na ocenjevanjih pridelkov, torej vin iz našega okolja,” nam je povedal Zlatko Borak, konzul viteškega omizja Pomurje, ki je pogosto tudi član ocenjevalnih komisij na vinskih tekmovanjih, tudi na Madžarskem. Sicer pa je prav Borak bil glavni pobudnik sodelovanja in prijateljstva med slovenskimi in madžarskimi vinskimi vitezi.