Projekt Natura Mura: Letošnje rezultate si je ogledal minister za okolje in prostor, Uroš Brežan
Zavod RS za varstvo narave je v sodelovanju z Ministrstvom RS za okolje in prostor ter s projektnimi partnerji Direkcijo RS za vode, Zavodom za gozdove Slovenije, Slovenskimi državnimi gozdovi, Občino Velika Polana in Razvojnim centrom Murska Sobota, marca 2020 začel z izvajanjem projekta Natura Mura, ki bo trajal do decembra 2023. Projekt v vrednosti 4,6 milijona EUR je financiran iz programa za izvajanje Evropske kohezijske politike 2014-2020 iz Evropskega sklada za regionalni razvoj in Republike Slovenije, iz sredstev namenjenih doseganju ciljev Nature 2000. Aktivnosti na terenu o predvidene vzdolž celotnega slovenskega toka reke Mure.
Aktivnosti projekta Natura Mura s področja vodarstva v letu 2022
Obnova rečne dinamike in vodnih habitatov predstavlja največji in najpomembnejši sklop aktivnosti projekta – obnovo dveh mrtvic, dvajsetih mlak, šestih rokavov in renaturacijo struge reke Mure na štirih odsekih v skupni dolžini 2,6 kilometra. Osnovni cilji izvedbe vodarskih aktivnosti je ponovna vzpostavitev naravne rečne dinamike in izboljšanje vodnih razmer v okoliških poplavnih gozdovih ter življenjskega prostora za vrste, ki za svoj razvoj potrebujejo vodo.
V sklopu vodarskih aktivnosti so v začetku letošnjega leta vzpostavili dvajset vodih teles (mlak) v gozdnem prostoru na območju Zgornje Konjišče – Mota. V zadnjih tednih pa so zaključili z obnovo naravovarstveno izredno pomembnih mrtvic Zaton v Petanjcih in Podkova v Benici. Sredi avgusta 2022 so začeli s kontrolirano širitvijo rečne struge pri Dokležovju. V septembru pa bodo širili strugo v Petanjcih ter nato še strugo v Moti in v Konjišču.
Obnove sta bila letos deležna tudi dva izsušena in zaplavljena rokava Mure in sicer Besnica ter Lukačeva struga. Konec leta pa bodo obnovili še rečni rokav v Alter grabi ter dveh rokavov v Dokležovju in enega v Srednji Bistrici.
Izvedba aktivnosti gozdarskega sklopa projekta Natura Mura v letu 2022
V projektu Natura Mura se izvaja ukrepe za izboljšanje stanja dveh ciljnih habitatnih tipov poplavnih gozdov vzdolž reke Mure – obrečni gozdovi mehkolesne loke in trdolesne loke na površini dvaindvajsetih hektarjev ter ukrepe obnove močvirnega gozda v Črnem logu na območju desetih hektarjev. Namen obnove gozdov v projektu Natura Mura, je revitalizacija poplavnih gozdov ob reki Muri. Posredno s to aktivnostjo zasledujemo cilje trajnostnega gospodarjenja z gozdovi te izboljšanje drugih ekosistemskih storitev, ki jih ti gozdovi zagotavljajo ljudem ob reki Muri.
Obnovo poplavnega gozda smo začeli izvajati v jeseni 2021. izvedli smo sečnjo neavtohtonih in invazivnih tujerodnih vrst dreves ter drugih rastlinskih vrst na izbranih lokacijah od Radencev do Murske šume v obsegu 24 hektarjev. Sledila je priprava tal za sadnjo ter sadnja sadik avtohtonih drevesnih vrst. V zimski sezoni 2021/22 smo posadili kar 100.814 sadik dreves. V zadnjih mesecih letišnjega leta so potekala negovalna dela na novo zasajenih sestojev mladih dreves z obžetvami. V Murski šumi je bila v spomladanskih mesecih izvedena gozdna paša s krškopoljskimi prašiči na območju mehkolesne loke, trenutno pa se nadaljuje na območju trdolesne loke.
Obnova mokrotnih travnikov projekta Natura Mura
V sklopu obnove mokrotnih travnikov so aktivnosti osredotočene na obnovitev in izboljšanje stanja mokrotnih travnikov habitatnega tipa nižinski ekstenzivno gojeni travniki. Do sedaj so v sklopu projekta na območju Penovje v Mali Polani obnovili deset hektarjev površin nekdanjih travnikov, ki so se v zadnjih desetletjih zarasli v grmišča. Iz območja smo odstranili lesno zarast in tujerodne invazivne vrste, nato pa ga zasejali s semenskim drobirjem iz lokalnih travnikov. V letu 2022 so na obnovljenih travnikih izvedli košnjo območja, ki ji bo jeseni sledila še paša.
Interpretacija narave projekta Natura Mura
V sklopu interpretacije narave je v projektu predvidena vzpostavitev treh informacijskih centrov, petih interpretacijskih poligonov in štirih učnih poti, katerih vsebina bo namenjena širši javnosti za namen izobraževanja in boljšega zavedanja o pomenu in edinstvenosti narave ob Muri. V začetku letošnjega leta smo pripravili načrt interpretacije narave ter kasneje izvedli javno naročilo za izvedbo del in izbrali izvajalca. Jeseni bomo začeli z izgradnjo interpretacijskih objektov na terenu.