Ostalo

Podražitve dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja: “Za vladno stran je dvig premij neupravičen”

Zavarovalnica Generali je ta teden napovedala, da bo za deset evrov podražila dopolnilno zdravstveno zavarovanje. Temu naj bi sledila tudi Triglav in Vzajemna. “Za vladno stran je dvig premij neupravičen,” so sporočili iz Ministrstva za zdravje. S predstavniki zavarovalnic so se že sestali, a rezultatov sestanka še ni.




Novica, da bo zavarovalnica Generali s prvim majem dopolnilno zavarovanje podražila za 10,39 evra, je močno razburila širšo javnost. Sploh ob dejstvu, da so zdravstvene storitve vse težje dostopne, več tisoč Slovencev in Slovenk nima izbranega osebnega zdravnika, poleg tega pa je vse več medijskih poročil o neetičnih poslovnih praksah zdravnikov. Drugi dve ponudnici dopolnilnega zavarovanja, Vzajemna in Triglav Zdravje, dviga nista izključili. Po dosedanjih izkušnjah pa je sklepati, da bosta temu zelo kmalu sledili.

Rezervirana sredstva, ki jih je Vlada Republike Slovenije z interventnim zakonom namenila za opravljanje storitev, so po izračunih zavarovalnic praktično porabljena, so sporočili iz Ministrstva za zdravje. V skladu s trendi produktivnosti, ki se dvigujejo in presegajo oziroma so vsaj na stopnji iz leta 2019, je pričakovati, da bodo potrebna sredstva z njihove strani bistveno višja, kot je količina pobrane premije, so še pojasnili.

Na ministrstvu za zdravje je že potekal sestanek s predstavniki zavarovalnic Vzajemna, Triglav in Generali, ki so ministru pojasnjevali, zakaj je napovedani dvig premije dopolnilnega zdravstva upravičen. “Za vladno stran je dvig premij neupravičen. Moramo pa na vladi opraviti aktivnosti in analize, preveriti podatke in tok denarja od leta 2019 do danes, da ocenimo realno stanje,” je povedal minister za zdravje Danijel Bešič Loredan. “Vsi skupaj smo ugotovili, da so se stroški v zdravstvenem sistemu zvišali bistveno bolj, kot smo pričakovali. Drugo dejstvo je, da nadzora nad ustreznostjo izplačevanja zavarovalnice nimajo,” je dodal in poudaril, da morajo zdaj poiskati skupno pot iz nastale situacije.

Po ministrovih besedah dogajanje dokazuje, da je še kako nujno preoblikovanje obstoječe oblike dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja, ki je v Evropi in tudi v zavarovalnem sistemu nekaj posebnega. “Dobro je to, da obstaja interes vseh strani, da do dviga premije ne pride. Kako pa bomo to storili v tem trenutku težko rečem. Vsekakor pa moramo stopiti na stran ljudi, saj je dvig za deset evrov na mesec za marsikoga previsok.”