Pilotni projekt okviru programa Erasmus+ projekta ‘Digitalno pri odraslih, Digitalno? Nič bat.’
Vseživljenjsko učenje in pridobivanje novih znanj sta ključnega pomena za razvoj posameznika in družbe kot celote. V današnjem digitalnem svetu so digitalne veščine postale nepogrešljive, saj omogočajo lažji dostop do informacij, komunikacijo na daljavo, uporabo spletnih storitev ter sodelovanje v različnih digitalnih okoljih.
Glavni cilj projekta je izobraževanje starejših 60+ let v digitalnih veščinah, saj so prav oni tisti, ki pogosto zaostajajo za digitalnim razvojem. Da bi to spremenili, so se v okviru pilotnega projekta osredotočili na dva ključna segmenta starejših oseb: tiste, ki bivajo v domovih za starejše, in tiste, ki živijo v domačem okolju. Na Hrvaškem so izobraževali starejše v domu za starejše Dom Svete Ane, medtem ko so se v Sloveniji posvetili tistim starejšim, ki še vedno živijo v svojih domovih.
Glavni fokus izobraževanja je usmerjen v osnovno uporabo digitalnih orodij, ki so danes ključna za vsakodnevno življenje. Med temi orodji so Facebook, Viber, YouTube ter različne e-storitve, kot so e-Građani, eUprava ter zVEM. Starejšim želijo omogočiti, da se počutijo udobno in samozavestno pri uporabi teh digitalnih platform, saj to odpira številne priložnosti za lažjo komunikacijo s svojci, dostop do različnih informacij ter opravljanje različnih uradnih opravil preko spleta.
Pripravili so večjezične učne pripomočke, ki so prilagojeni potrebam starejših in njihovemu učnemu tempu. Pri pripravi gradiv so se osredotočili na preprosta navodila ter praktične primere uporabe, pri tem je sodelovalo tudi strokovno osebje, kjer so izhajali iz svojega znanja uporabe teh aplikacij. Cilj je, da starejši osvojijo osnovne digitalne veščine na sproščen, prijazen in prilagojen način.
Potrebno pa je bilo tudi pripraviti strokovno osebje za izvedbo izobraževanj. Zato se je strokovno osebje udeležilo delavnic, kjer so jim bile predstavljene potrebne digitalne veščine za uspešno in prilagojeno poučevanje starejših v digitalnem okolju. Na delavnicah so spoznali specifične potrebe in izzive, s katerimi se starejši uporabniki srečujejo pri uporabi digitalnih orodij, ter razvili komunikacijske veščine za jasno in razumljivo prenašanje znanja. Vsebine in navodila, prilagojena posebnim potrebam in predznanju starejših uporabnikov, so bili predstavljeni, hkrati pa so prejeli tudi potrebno podporo in izvedli praktične vaje za uspešno izvajanje učenja. Prav tako si tudi oni pomagali k izdelavi enostavnih gradiv, kjer so izhajali iz svojega znanja uporabe teh spletnih aplikacij/orodij.
Pilotni projekt je že v teku, in prve povratne informacije kažejo na pozitiven odziv udeležencev. Starejši so navdušeni nad pridobljenimi znanji, ki jim omogočajo boljše vključevanje v sodobno družbo. Poleg tega se je med udeleženci razvila tudi povezanost in občutek skupnosti, saj so se nekateri skupaj učili ter si izmenjevali izkušnje in nasvete.
Projekt “Digitalno pri odraslih, Digitalno? Nič bat.” je odličen primer, kako lahko inovativni programi in mednarodno sodelovanje prispevajo k izboljšanju kakovosti življenja starejših ter jih opremijo z znanji, ki so v današnjem digitalnem svetu nepogrešljiva. Vzpostavljanje teh veščin prinaša tudi večjo socialno povezanost, lažjo vključenost v družbo in večjo samostojnost, kar so ključni elementi za ohranjanje aktivnega in izpolnjujočega življenja v poznejših letih.