Ostalo

Občina Lendava med manj uspešnejšimi, kar se tiče črpanja evropskih sredstev

S pomočjo sredstev evropske kohezijske politike smo v Sloveniji v zadnjih letih uresničili več kot 10.000 projektov, ki so spisali mnoge uspešne zgodbe posameznikov, podjetij, občin, nevladnih in drugih organizacij ter mnogih drugih. Kar se tiče črpanja evropskih sredstev, je Občina Lendava med nekoliko manj uspešnejšimi, v to skupino pa spada dobre dve tretjini države. (Vsa sredstva v članku so navedena v absolutnem znesku).




Z EU projekti in njihovimi rezultati se srečujemo na vsakem koraku, pa naj gre za pitno vodo ali za čiščenje odpadne vode, za hitrejši zagon malih in srednjih podjetij, za naložbe v trajnostno mobilnost ali boljšo rabo energije, za skrb za ranljive skupine, starejše ali mlade ali za boljše e-storitve za vse državljane. Naši državi je bilo med leti 2014 in 2020 namenjenih skupno 3,3 milijarde evrov, Občine pa so denar namenile za najrazličnejše projekte.

Občina Lendava je v omenjeni finančni perspektivi počrpala 5.704.405,76 evrov evropskih sredstev, kar je slabih 951.000 evrov na letni ravni. V kategoriji nekoliko manj uspešnih Občin je sicer večina Pomurskih občin. V kategoriji uspešnejših Pomurskih občin je Murska Sobota, ta je počrpala okrog dvakrat več kot Lendava, prav toliko kot Murska Sobota je počrpal tudi Ljutomer, še nekoliko več pa Občina Gornja Radgona. Najuspešnejša občina v Pomurju je Občina Grad, ki je počrpala kar 27.942.327,43 evrov.

Za Občino Lendava to pomeni, da je na prebivalca počrpala 553,40 evrov (10.308 prebivalcev), sledi Občina Velika Polana z 3.301 evrom na prebivalca (1.391 prebivalcev) in seveda Občina Grad, s kar 13.267,96 evrov (2.106 prebivalcev). Med najmanj uspešnimi občinami je Občina Gornji Petrovci. Ta je v vseh teh letih skupno počrpala le 2.000 evrov, kar je manj kot evro na prebivalca (2020 prebivalcev). Ob enem velja omeniti, da pri Občini Grad najverjetneje gre za sredstva za pomurski vodovod, sistem B, saj je Občina Grad nosilec projekta.