Ostalo

Nagrado za življenjsko delo prejel Štefan Istvàn Varga

Ob minulem svetovnem dnevu učiteljev so izjemne učiteljice, učitelji, profesorice, profesorji in osnovna šola za otroke s posebnimi potrebami prejeli najvišje nagrade Republike Slovenije na področju šolstva. Med prejemniki je tudi Štefan Istvàn Varga iz Genterovcev.




Nagrade sta podelila minister za izobraževanje, znanost in šport dr. Igor Papič in predsednik odbora za podeljevanje nagrad dr. Boris Aberšek. Slavnostna govornica je bila predsednica Državnega zbora mag. Urška Klakočar Zupančič.

Tema letošnjega svetovnega dneva učiteljev je “Preobrazba izobraževanja: samo z učiteljicami in učitelji”. Letošnje nagrajenke in nagrajenci so s svojim delom zagotovo prispevali h kakovostnim spremembam in razvoju na področju vzgoje in izobraževanja. Podeljenih je bilo 11 nagrad, in sicer pet za življenjsko delo in šest za izjemne dosežke.

Prejemnice in prejemniki nagrade za življenjsko delo:

  • Damijana Gustinčič (področje osnovnega šolstva)
  • Marjetka Bizjak (področje srednjega šolstva)
  • Miha Boltežar (področje visokega šolstva)
  • Jelena Horvat (področje izobraževanja otrok s posebnimi potrebami)
  • Štefan Istvàn Varga (področje dvojezičnega šolstva)

Prejemnice in prejemniki nagrade za izjemne dosežke:

  • Nermin Bajramović (področje osnovnega šolstva)
  • Uroš Ocepek (področje srednjega šolstva)
  • Sonja Rutar (področje visokega šolstva)
  • Mirko Prosen (področje visokega šolstva)
  • osnovna šola Milke Šobar – Nataše (področje izobraževanja otrok s posebnimi potrebami)
  • Ivan Florjanc (področje glasbenega šolstva)

Štefan Istvàn Varga

Poklicna pot Štefana Istvàna Varge se je začela leta 1980, ko se je kot predmetni učitelj zgodovine in geografije zaposlil na dvojezični Osnovni šoli Genterovci. Po šestletnem obdobju poučevanja je postal najprej vršilec dolžnosti ravnatelja, leto zatem pa ravnatelj te šole. Ko so se v devetdesetih letih prejšnjega stoletja pojavile težnje po njeni ukinitvi, je vztrajal pri viziji za ohranitev šole in smiselnosti delovanja vzgojno-izobraževalne ustanove na občutljivem dvojezičnem območju. Uspelo mu je izvesti obnovo in dograditev šole ter s tem omogočiti njen nadaljnji razvoj.

Štefan Istvàn Varga je ves čas dejaven na področju oblikovanja politike dvojezičnega šolstva. Ključno je prispeval k njeni vsebinski prenovi. Kot dolgoletni član strokovnega sveta za splošno izobraževanje za področje dvojezičnega šolstva skrbi za uresničevanje manjšinskih pravic učencev obeh narodnih manjšin. Po njegovi zaslugi se je v prvo triletje dvojezične osnovne šole uvedel model »OPOL« ali vezava jezika na vzgojitelja oziroma učitelja, ki delata v tandemu po načelu ena oseba – en jezik. V dvojezični pouk II. In III. Triletja, kakor tudi v dvojezični pouk dvojezične srednje šole model jezikovnih učnih skupin. Prvič v zgodovini dvojezičnega šolstva so bili zagotovljeni tudi dvojezični učbeniki za predmetno stopnjo dvojezične osnovne šole, kakor tudi za dvojezično srednjo šolo.

Štefan Istvàn Varga se je nato po več kot dvajsetletnem opravljanju vodstvene funkcije vrnil na delovno mesto učitelja zgodovine in geografije. Svoje delo je posvetil pripravi učbenikov za dvojezični pouk, v zadnjem času predvsem interaktivnih, kar se je v času epidemije, torej pouka na daljavo, izkazalo za zelo uspešno. Štefan Istvàn Varga je zelo aktiven tudi na lokalni ravni. Svoje znanje in čas namenja delovanju v različnih organih lokalne skupnosti in svetih zavodov, hkrati je tudi uradni izvedenec Upravne enote Lendava za sklepanje zakonske zveze v slovenskem in madžarskem jeziku.