Ministrica dr. Helena Jaklitsch se je sestala z murskosoboškim škofom msgr. dr. Petrom Štumpfom
Ministrica za Slovence v zamejstvu in po svetu, dr. Helena Jaklitsch, se je v Murski Soboti sestala s tamkajšnjim škofom, dr. Petrom Štumpfom, ki je v okviru Slovenske škofovske konference zadolžen za vprašanja duhovne oskrbe Slovencev zunaj Republike Slovenije.
Ob nedavnih obiskih ministrice v Videmski pokrajini in v Porabju so tamkajšnji rojaki posebej izpostavili problem pomanjkanja duhovnikov, ki bi lahko maševali v slovenščini. S tem se slovenščina umika iz cerkva, posledično pa pogosto tudi iz drugih sfer javnega življenja. Tudi rojaki, ki živijo v izseljenstvu po svetu pogosto naprošajo, da bi mednje prišlo več slovenskih duhovnikov, ki so bili tradicionalno stebri slovenskih skupnosti ter poživljali tudi kulturno in družabno življenje.
Ministrica in škof sta izmenjala poglede na tekočo problematiko, strinjala sta se v oceni, da je duhovna oskrba v slovenskem jeziku izredno pomemben dejavnik tudi pri ohranjanju slovenske narodne zavesti in identitete, zato je potrebno napeti vse sile in skupaj iskati najboljše rešitve za naše rojake.
S tem namenom bo ministrica dr. Jaklitsch obiskala tudi druge slovenske škofe; navsezadnje so prav vse slovenske škofije mejne, saj se dotikajo območij, kjer živijo zamejski Slovenci. Prav tako pa so se iz vseh škofij rojaki izseljevali v svet.
” Škof, ki je sicer pri SŠK odgovoren za isti resor, je ministrici predstavil svoje dosedanje delo, izkušnje in tudi svoje poglede na različne izzive, s katerimi se srečujejo naši rojaki in slovenski duhovniki, ki živijo in delajo med njimi. Oba sogovornika vidita še precej možnosti so sodelovanje med državo in Cerkvijo, predvsem pri ohranjanju slovenskega jezika, vere in kulture. Slovence po svetu in v zamejstvu vrednotita tudi kot zelo pomemben člen povezovanja med Slovenijo in državami, v katerih naši rojaki živijo. Takšna povezovanja namreč omogočajo Sloveniji večjo prepoznavnost in tudi verodostojnost pri njenih prizadevanjih za tiste demokratične vrednote, ki imajo svoj izvor tudi v krščanski tradiciji. Škof je ob tej priložnosti ministrici podaril nekatere tiskovine, ki jih škofija izdaja kot pomoč pri njenih pastoralnih prizadevanjih in utrjevanju katoliške in narodne zavesti med ljudmi,” pa so sporočili iz murskosoboške škofije.