Lek v Lendavi: Učinkovita raba virov, tehnološka preobrazba in okrepljena konkurenčnost
V Lekovi enoti Antiinfektivi Lendava so v okviru Novartisovih naložb v krepitev razvojnih in proizvodnih zmogljivosti v Sloveniji uspešno vpeljali alternativno metodo izolacije kalijevega klavulanata. Kot je povedal Saša Sankovič, direktor Antiinfektivov Lendava, so s tem izboljšali pretočni čas proizvodnje, zmanjšali varnostno tveganje in ustvarili dodatne prihranke pri materialih.
Za naložbe v varovanje okolja je Lek v preteklem letu namenil 8 milijonov evrov oziroma največ v zadnjem desetletju. Pretežni del je usmeril v nadaljnjo krepitev energetske učinkovitosti, k čemur ga letos dodatno spodbujajo visoke cene na trgu energentov. V Lendavi so z energetskimi projekti prihranili 4450 GJ energije in preprečili 320 t CO2e v ozračje. Skupno porabo energije so znižali za skoraj odstotek, učinkovitost njene rabe na tono izdelka pa povečali za 13 %. Za povečanje deleža obnovljivih virov energije, kar je del prizadevanj za Novartisovo ogljično nevtralno poslovanje do leta 2025, bodo na lendavski lokaciji v prihodnjem letu zgradili dve mali sončni elektrarni, ki bosta skupno prispevali okoli 620 MWh zelene električne energije na leto.
S številnimi ukrepi in izboljšavami so dosegli, da so kljub rasti proizvodnje neposredne emisije CO2 zmanjšali za 4,8 %, skupne emisije toplogrednih plinov pa ohranili na enaki ravni kot leto prej. Količina nastalih odpadkov, ki jo pretežno predstavlja biorazgradljivi odpadni micelij, je bila večja za 2,6 %, pri čemer so učinkovitost vseh nastalih odpadkov na tono izdelka izboljšali za 9,6 %. Rabo vode so zmanjšali za 0,23 %, učinkovitost njene porabe na tono izdelka pa izboljšali za kar 11,5 %.
Število redno zaposlenih na Lekovi lokaciji v Lendavi so v preteklem letu ponovno povečali, in sicer za 2%, ter leto zaključili s 712 zaposlenimi. Za projekte, namenjene vključujočemu in varnemu delovnemu okolju ter izobraževanju in dobremu počutju zaposlenih, ki potekajo tudi v Lendavi, je Lek prejel več priznanj, med drugim mednarodni certifikat “Top Employer” za najboljšega zaposlovalca in naziv najuglednejšega delodajalca v državi. Že štirinajstič zapored so obnovili certifikat odgovornega ravnanja POR in kot edini v Pomurju sistem ravnanja z okoljem EMAS. Ponovno so izpolnili tudi zahteve okoljskega standarda ISO 14001:2015 ter sistema vodenja varnosti in zdravja pri delu ISO 45001:2018.