FOTO: Zastopnik lastnika bioplinarne v Trimlinih, Primož Sekolovnik: “Šlo je za sabotažo!”
Včerajšnji dopoldan smo se odzvali povabilu Primoža Sekolovnika, ki je zastopnik lastnika razvpite bioplinarne v Trimlinih in iz katere je v soboto vnovič iztekel digestat. Kot nam je dejal ob prihodu, je za dogajanje pri bioplinarni minulo soboto izvedel šele po klicu kriminalista, na naše vprašanje, ali je šlo za sabotažo, pa je odgovoril pritrdilno.
“Tega dne so me poklicali policisti, natančneje, poklical me je kriminalist, malo po peti uri popoldan. Sam sem tega dne bil s hčerko v restavraciji in tako sem jo odpeljal domov ter se nemudoma odpravil iz Murske Sobote v Lendavo. Ko sem prišel do bioplinarne mi je bilo rečeno, da so gasilci iztok zaprli. Tukaj mi zadeva ni bila povsem jasna, saj so ventili elektromagnetni in brez vstopa v pisarno se teh ventilov, ki so računalniško krmiljeni, ne da zapreti. Ob prihodu do iztoka sem videl, da je bil ventil oz. zasun zvit in poškodovan.
Ob tem smo se podali na ogled ostalih ventilov. Uvideli smo, da je nekdo odvil štiri matice, katere držijo sedlo ventila na mestu pri čemer smo s kriminalisti uvideli še, da je sedlo polomljeno in da so vidni sledovi uporabe neznanega orodja, verjetno lomilke, s pomočjo katerega je bila zadeva odprta na silo, viden pa je bil tudi zviti ventil. V nadaljevanju sem opazil, da na objektu ni bilo elektrike, a le-te niso izklopili tam prisotni, torej jo je izklopil najbrž storilec. Elektriko smo vzpostavili šele v ponedeljek.
Neznanec je s prekinitvijo električnega toka onemogočil računalniku, ki beleži dejansko stanje ventila, vrnitev ventila v prvotno stanje. Gre za, kot sem dejal že prej, elektromagnetne ventile, ki se odpirajo in zapirajo s pomočjo elektromagnetnega impulza ter zraka. Če teh pogojev ni, računalnik ne more prepoznati ali je ventil odprt ali zaprt in tako se ne bo zgodilo nič,” je dejal Primož Sekolovnik, ki ob tem ugiba, ali je storilec morda izključil elektriko, da ga ne bi posnele varnostne kamere, s čimer je težavo še dodatno zapletel.
Primož Sekolovnik
Kot nam je dejal Sekolovnik, je iz fermentorja izteklo med 150 – 300 kubičnih metrov digestata. Fermentor je sicer bil napolnjen do višine 2,20m, tako kot vsi preostali, kar pomeni, da je v njem bilo okrog 2.000 kubičnih metrov digestata. Na naše vprašanje, ali je torej nekdo bioplinarno sabotiral, je Sekolovnik odgovoril pritrdilno. “Na zadnje sem se tukaj nahajal minuli četrtek. Kdaj je prišlo do iztekanja ne morem reči,” je še dejal Sekolovnik. Ta nam je med drugim v nadaljevanju pokazal poškodovani ventil na iztoku, pa tudi mesto, kjer je digestat odtekal v potok Kopico. Voda je sicer ob zajetju z dlanjo bila bistra, na dnu pa je vidna črnina.
Digestat iz omenjenega fermentorja je bil analiziran že maja leta 2020, Sekolovnik pa nam je na vpogled dal dokumentacijo, v kateri je navedeno, da je vzorec ustrezal kriterijem za kompost 1. okoljske kakovosti. Je pa že takrat šlo za zastaran material in Sekolovnik se nedvomno strinja, da to seveda ne sodi v vodotok. No, bistveno več težav pa je bilo z komunalnim blatom leta 2017, za kar nam je omenjeni prav tako predložil rezultate vzorčenja. V poročilu o izrednem nadzoru kakovosti blata je navedeno, da je bila v omenjenem blatu presežena dovoljena meja koncentracije bakra, niklja ter kratkoverižnih maščobnih kislin. Prav tako je bil izven mejne vrednosti delež sveže rastlinske mase glede na kontrolni substrat (šotni mah). Vzorec je bil odvzet iz končnega zalogovnika oz. iz lovilne jame.
Nam pa je Sekolovnik razkazal tudi prazne bazene, v katerih je v preteklosti bil metionin, ki je bil v minulih letih glavni krivec za širjenje močnih neprijetnih vonjav, ter opomnil, da izvor smradu ni bila vedno bioplianrna. Na naše vprašanje, kakšno je trenutno stanje bioplinarne v smislu sanacije, je Sekolovnik odgovoril tako: “Trenutno je situacija v mirovanju in sicer zaradi spora z državo. Ta nam očita, da kljub temu, da gre za 1. kategorijo digestata – julija 2017 je bioplinarno obiskala takratna ministrica za okolje in prostor Irena Majcen, kjer ji je Jožef Pavlinjek dejal, da je komunalno blato, ki jo je podjetje ECOS glede na okoljevarstveno dovoljenje lahko sprejemalo, končalo v fermentorjih. Da se je sicer to zgodilo, ni prepričana niti inšpektorica, saj če bi se to resnično zgodilo, bi to vplivalo na rezultate analiz digestata v fermentorjih. Spor bi se sicer moral rešiti že lansko leto, a se žal še ni, material pa v fermentorjih ostaja. Med drugim je država naše podjetje smatrala kot pravni naslednik podjetja ECOS, kar pa je višje sodišče 12.6.2022 zavrnilo. Mi se z državo ‘bockamo’ material pa v bioplinarni ostaja. Radi bi s sanacijo nadaljevali, pa ne gre. To, kar je prejšnji lastnik delal z omenjenim objektom pa je vsega obsojanja vredno in moralno sporno,” je zaključil sogovornik.
Po izrednem dogodku v bioplinarni je sicer bil v ponedeljek izveden inšpekcijski nadzor.