Ostalo

FOTO: Ste sinoči pogledali v nebo? Tudi v Lendavi je bil viden severni sij!

V noči na soboto so nebo nad Slovenijo razsvetlili čudoviti odtenki severnega sija, ki bi vztrajali vse do zgodnjega jutra. Severni sij se lahko najbolj vidi na območjih, kjer ni svetlobnega onesnaženja, je pa včeraj okrog 22:30 ure za kratek čas bil dovolj izrazit, da ga je bilo mogoče videti kljub ulični razsvetljavi. Po neuradnih informacijah naj bi šlo za najmočnejši polarni sij po letu 1932.




Severni sij je svetloba, ki jo oddajajo atomi in molekule v ozračju po trku z nabitimi delci iz sončevega vetra. Pojavlja se v nekaj značilnih barvah, pri čemer je najpogostejša barva zelena. Ta je tipična na severu na Arktiki, Islandiji in v Skandinaviji. Pri nas je severni sij rdeč, kar pomeni, da to barvo oddaja atomski kisik, a na višinah med okoli 200 in 600 km. Rdeča barva je pri severnem siju bolj redka od zelene in se pojavlja le med bolj intenzivno aktivnostjo, predvsem med geomagnetnimi viharji.

Severni sij se iz Slovenije pogosto vidi že med srednje močnimi geomagnetnimi nevihtami, kar se je dogajalo minulo noč. Po zadnjih meritvah je Zemljo zadela geomagnetna nevihta intenzitete G4 na petstopenjski lestvici. Geomagnetni vihar ali geomagnetna nevihta je pojav, pri katerem se pod vplivom močnejšega in bolj dinamičnega sončevega vetra Zemljino magnetno polje stisne, zmanjša in spreminja. Sij bo sicer z veliko verjetnostjo viden tudi v noči na nedeljo, vendar bo manj intenziven in izrazit.

FOTO: Timi Farkaš, Leon Novak