Sveže

FOTO: Najboljši lendavski špricer se pije z vinom Egona Krampača

Včerajšnji opoldan se je v prostorih Društva vinogradnikov in sadjarjev Lendava odvilo sedmo ocenjevanje špricerjev. Ocenjevalna komisija v sestavi Egon Krampač (predsednik), Jože Kleiderman, Alen Felšő, Borut Smej in Leon Novak so najboljšo oceno letos namenili špricerju, ki se meša z vinom Egona Krampača, sicer člana Društva vinogradnikov in sadjarjev Lendava.




Špricerje iz 14 vzorcev vin je včeraj ocenjevalna komisija ocenila v društvenih prostorih društva Vinogradnikov in sadjarjev Lendava. Prisotni so z društvenim ocenjevanjem špricerjev pričeli ob deseti uri, v obzir pa so vzeli vonj, okus in izgled posameznega špricerja. Ocenjevanje je potekalo dobro uro, ocenjevalna komisija pa je špricerje ocenjevala s številkami od 1 do 5, pri čemer je posamezna ocena lahko bila tudi decimalna (torej na primer 1,1, 2,1, 3,6 …).

Po slabi uri in pol ocenjevanja je postalo jasno, da se najboljši špricer pije z vinom vinogradnka Egona Krampača iz Gornje Bistrice, drugo mesto je zasedel vinogradnik Borut Smej iz Hotize in tretje mesto vinogradnik Marko Zelko iz Benice. Vsi trije sicer vina pridelujejo na območju Lendave. Končni rezultat ocenjevalna komisija dobi tako, da v zadnjem ocenjevalnem krogu posamezni ocenjevalec še enkrat oceni vse tri najbolje ocenjene špricerje naenkrat in tako določijo prvo, drugo in tretje mesto.

Letošnje leto je ocenjevalna komisija sicer ocenila manjše število vzorcev, zgolj enega več kot lansko leto, saj je bil sprejet dogovor, da so na ocenjevanju dobrodošla le suha, torej vina, ki so najbolj primerna za špricer. Tako predsednik ocenjevalne komisije Egon Krampač kakor tudi predsednik društva Sebastijan Gjerkeš sta se strinjala da so člani komisije svoje delo opravili dobro, kot veleva pravilo, pa je lendavski špricer mešanica vina ter Radenske – Petanjskega vrelca in se ga toči v razmerju 1dcl/1dcl.

“Imeli smo priložnost oceniti 14 vzorcev lendavskih vin. Tudi na letošnjem ocenjevanju smo upoštevali že lani dogovorjeno razliko in sicer da ocenjujemo samo suha vina. Mogoče je to razlog, da smo zato dobili kak vzorec manj, kot bi ga sicer. Dobili smo zmagovalca in menim da smo vzorce ocenili korektno. Kar se tiče napak pri vzorcih, smo zabeležili nekaj nians, nič kaj posebno hudega kar se ne bi dalo popraviti oz. odstraniti, je pa vsaka napaka vedno dobronamerna, da lahko vinogradnik to popravi,” je dejal Egon Krampač, predsednik ocenjevalne komisije.

Ker pa je Krampač tudi letošnji zmagovalec, smo ga povprašali še o njegovem vinu: “V osnovi naših zvrsti je vedno laški rizling in ga imamo okrog 90 odstotkov, mu pa primešamo -odvisno od letnika, še nekaj drugih sort, kot so denimo zeleni silvanec, renski rizling, sauvignon, tako, da želimo narediti eno všečno suho vino, načeloma ne z izstopajočo kislino, a ko dodamo radensko, ta mora kljub temu ta še vedno obstajati, da ima to vino neko harmonijo. Lanski pogoji so bili za špricer-vino dobri, saj so sladkorne stopnje bile nekoliko nižje, kot je to bilo minula leta, kar zvrstem paše, a to seveda v praksi ni vedno izvedljivo. Lanska jesen je bila nekoliko bolj deževna, sonca je bilo manj in sem mnenja, da so letos vinogradniki s svojimi vini lahko zadovoljni.”