Ostalo

Delo v gozdu: Na območju Lendave že obravnavana huda poškodba; varnost pri delu v gozdu je izjemnega pomena

Delo v gozdu vedno je eno najzahtevnejših in najnevarnejših opravil, zato je za to delo zelo pomembna ustrezna usposobljenost, izkušnje in primerna oprema. Lendavski policisti so predvčerajšnjim, malo pred 8.00 uro bili obveščeni o delovni nesreči, pri kateri se je huje poškodoval moški.




Minulo sredo, malo pred 8. uro so bili lendavski policisti obveščeni o delovni nesreči na območju Lendave. Ugotovljeno je bilo, da je moški pri delu v gozdu prežagal obviselo drevo, katero se je pri padcu odbilo in ga huje poškodovalo. Policisti še zbirajo obvestila in bodo o okoliščinah nesreče obveščali pristojno državno tožilstvo.

“Policisti PU Murska Sobota smo v preteklosti v tem časovnem obdobju, obravnavali več nesreč pri delu, ki se nanašajo predvsem na nezgode pri delu v gozdu, kjer izstopa podiranje dreves. Zato želimo preventivno opozoriti vse naj bodo pri sečnji in spravilu lesa ter pri izdelavi drv še posebej previdni. V gozdu nikoli ne delajte sami in pri delu uporabite zaščitno opremo. Delajte v lepem vremenu in v ugodnih delovnih razmerah. Pri sebi imejte mobilni telefon in prvo pomoč. Razmislite, kako boste ukrepali, če bi prišlo do nezgode, predvsem pa presodite ali ste za tako delo dovolj usposobljeni in opremljeni. Za varno delo je potrebno imeti ustrezno varnostno opremo. Delavci nikoli ne smejo biti brez čelade, zaščitnih rokavic, čevljev in hlač ter glušnikov,” so sporočili.

Tudi za delo v gozdu – kakor za vsa ostala nevarna dela – velja, da hitrost ne prispeva k varnosti. Poudariti je tudi potrebno, da je v gozdu še veliko poškodovanih dreves zaradi posledic naravnih ujm in da je ponekod otežena prehodnost zaradi odmrle lesne mase ter pomlajevanja.

V povprečju zadnjih let znaša število mrtvih pri delu v gozdu med nepoklicnimi izvajalci del 11,8 na leto. V zadnjih letih je bilo na eno smrtno nesrečo v zasebnih gozdovih posekanih 375.000 m3 lesa, kar je več kot 3,5-krat več lesa na smrtno žrtev kot pred letom 1994. Podatek jasno kaže, da se je varnost pri delu v slovenskih gozdovih v primerjavi s preteklostjo povečala, čeprav je zaradi povečanja količine poseka nekoliko naraslo tudi absolutno število smrtnih nesreč.