65 let Pomurskega madžarskega radia in 45 let oddaje Mostovi/Hidak
Studio madžarskih programov RTV Slovenija letos praznuje 65-letnico obstoja Pomurskega madžarskega radia in 45-letnico televizijske oddaje v madžarskem jeziku Mostovi/Hidak.
29. novembra pred 65 leti je predhodnik MMR-ja, Radio Murska Sobota, prvič predvajal v madžarskem jeziku. Tistega dne so prvič predvajali nekajminutne novice v madžarščini. Studioje bil urejen v kletnih prostorih gasilskega doma, prva napovedovalca pa sta bila Estera Pleša in Albert Ábrahám. Danes ima radio sodoben studiu v Lendavi in oddaja 24-urni program, kjer pripravlja 36 tematskih oddaj in novice tiskovnih agencij.
Pomurski madžarski radio vsak dan v maternem jeziku obvešča madžarsko skupnost v Prekmurju in njene poslušalce o dogajanju na narodnostno mešanem območju, v Prekmurju, Sloveniji, Madžarski in svetu. Odgovorni urednik radia Atilla Pisnjak ob jubileju ponosno gleda v prihodnost: “V 65 letih delovanja Pomurskega madžarskega radia se je mnogo vsega zgodilo, bili so boljši, spet drugič slabši časi. Zahvala za to, da naša postaja tudi danes oddaja v tem obsegu, gre bivšim in sedanjim sodelavcem ter njihovemu včasih zares požrtvovalnemu delu, zato sem kot nedavno imenovani urednik nanje izredno ponosen. Naša odgovornost je zelo velika, saj smo edini medij, ki vsakodnevno obvešča v Sloveniji živečo madžarsko skupnost o aktualnih dogajanjih. Poleg informiranja ustvarjamo tudi različne izobraževalne, mladinske, otroške, svetovalne in druge vsebine, ki iz dneva v dan popestrijo naš program. Pri podobnih jubilejih se ne smemo le ozirati v preteklost, ampak moramo gledati predvsem v prihodnost, ki naj bo za vse člane RTV-družine in njihove poslušalce ter gledalce svetla. K temu želimo prispevati vsi zaposleni Pomurskega madžarskega radia.”
Atilla Pisnjak
Obenem letos praznujejo tudi 45-letnico oddaje Mostovi/Hidak, kjer z zelo tankočutnim odnosom do jezika, kulture in vsestranskega razvoja narodne skupnosti prispevajo h krepitvi zavesti o narodni pripadnosti in možni identifikaciji z madžarsko narodno skupnostjo. Največ programskega časa namenijo narodnostni kulturi, izobraževanju, ohranjanju izročila, narodnostni politiki in gospodarstvu, zastopana pa so tudi druga področja življenja. V oddaji si prizadevajo graditi most med madžarsko narodno skupnostjo ter večinskim narodom v Sloveniji, po drugi strani pa tudi z matičnim narodom na Madžarskem.
“V minulih petinšestdesetih oz. petinštiridesetih letih sta se oba medija z majhnimi, a odločnimi koraki razvijala, napredovala in dosegala pomembne rezultate pri informiranju gledalcev in poslušalcev v njihovem maternem jeziku. Sodelavci in sodelavke programov za madžarsko narodno skupnost, tako programski kot produkcijski, pripravljajo številne oddaje, namenjene najširšemu krogu gledalcev in poslušalcev vseh starosti.
Snovalci oddaj s svojim delom promovirajo večkulturnost in medsebojno sožitje dveh narodov. Ob svojem temeljnem poslanstvu tako radijski kot televizijski program v madžarskem jeziku vzpostavljata duhovne in informacijske mostove med pripadniki madžarske narodne skupnosti in večinskim narodom v Sloveniji ter matičnim narodom na Madžarskem,” pa so zapisali v sporočilu za javnost na RTV Slovenija.