Fracking: Vlada RS včeraj sprejela mnenje, da ne podpira predloga Zakona o spremembah in dopolnitvah Zakona o rudarstvu
Skupina poslank in poslancev je predložila v obravnavo in sprejem predlog Zakona o spremembah in dopolnitvah Zakona o rudarstvu. Kot izhaja iz gradiva, se skupina poslank in poslancev Državnega zbora zavzema za prepoved pridobivanja ogljikovodikov z metodo frackinga na način, da se onemogoči pridobitev rudarske pravice za izkoriščanje ogljikovodikov z vbrizgavanjem vode ali vode z dodatkom kemične primesi. Vlada takšnega predloga zakona ne podpira.
V Republiki Sloveniji je sicer izdana samo ena koncesijska pogodba za izkoriščanje nafte in zemeljskega plina. Izdana je tudi odločba za izkoriščanje, kjer pa ni navedeno, da se ogljikovodiki izkoriščajo z vbrizgavanjem vode ali vode z dodatkom kemičnih primesi pod tlakom. Sicer pa takšne posege v okolje omejuje že okoljska zakonodaja. Pred začetkom izvajanja takšnega posega je treba izvesti presojo njegovih vplivov na okolje in pridobiti okoljevarstveno soglasje. Za določene vrste posegov v okolje je namreč zaradi njihove velikosti, obsega, lokacije ali drugih značilnosti, ki lahko vplivajo na okolje, presoja vplivov na okolje obvezna.
Za izkoriščanje ogljikovodikov z vbrizgavanjem vode Uredba o posegih v okolje, za katere je treba izvesti presojo vplivov na okolje določa, da je potrebno za ta dela izvesti presojo na okolje, in sicer med drugim za:
– raziskovanje in pridobivanje ogljikovodikov, če se pri tem načrtuje vbrizgavanje 1000 m3 ali več vode v vrtino na fazo lomljenja oziroma 7500 m3 ali več vode na vrtino v celotnem postopku lomljenja
– pridobivanje nafte in zemeljskega plina, kjer načrpana količina presega 500 t na dan v primeru nafte in 500.000 standardnih kubičnih metrov (sm3) na dan v primeru plina.
“Za drugo raziskovanje in pridobivanje ogljikovodikov oziroma nafte in zemeljskega plina pa uredba določa, da je potrebno izvesti predhodni postopek, v katerem se glede na lastnosti posega oceni, ali je potrebna tudi presoja vplivov na okolje ali ne. Ministrstvo za infrastrukturo že pripravlja novelo Zakona o rudarstvu, ki bo v kratkem posredovana v javno obravnavo. Razlogi za novelo so odprava pomanjkljivosti veljavnega zakona glede pravnega položaja imetnikov obstoječih rudarskih pravic za izkoriščanje mineralnih surovin in izboljšanje sistemske ureditve za učinkovitejše upravljanje z mineralnimi surovinami,” so še sporočili iz Urada vlade RS za komuniciranje.